Fikk bedre dybdesyn og elastisitet med MicroStim
Irene Schmeling har grønn stær og ble operert for grå stær i 2015. Hun bruker daglig apparatet MicroStim som gir mikrostrømstimulering til synsnerven, fordi hun opplever at det gir henne dybdesyn, elastisitet og bedre fargesyn.
Da Irene Schmeling (58) var i 40 årsalderen, ble det oppdaget at hun har grønn stær. Dette er en netthinnesykdom med trykkproblemer i øynene og gradvis redusert syn over tid. Den gangen begynte hun å ta en type øyedråper, som er en del av standard behandling ved grønn stær, for å holde trykket i sjakk. Men vanligvis vil synet bli verre ved denne netthinnesykdommen og aldri bli bedre.
− Jeg tar tre forskjellige typer dråper, flere ganger i døgnet. Da grønn stær ble oppdaget hos meg, hadde jeg allerede mistet en del syn på det ene øyet. Jeg begynte med en dråpe, så har det blitt mer og mer, og disse har jeg fortsatt med. Jeg har fått utrolig bra oppfølging for dette hos øyelegen, sier Irene.
Les mer om MicroStim her: Komplementær behandling ved øyesykdom.
Bedre dybdesyn
Fra rundt juletider i 2020 valgte Irene selv å starte behandling ved det som da het St. Olav Eye Clinic (heter nå Natural Eye Clinic) avdeling Majorstua i Oslo, hvor de har akupunktører som har spesialisert seg på øyesykdommer. Dette begynte med at hun fikk MicroStim behandling kombinert med akupunktur (nålestikk) ukentlig i et halvt år. I tillegg har hun fortsatt med å ta øyedråpene.
− Allerede etter 3 måneder merket jeg at jeg begynte å bli veldig svimmel, og i begynnelsen ble jeg redd og tenkte jeg måtte ta en pause med behandlingen. Men så fant jeg ut at det var fordi jeg begynte å bruke det dårlige øyet mitt og dermed fikk dybdesynet tilbake, forteller hun.
Det dårlige dybdesynet ble gradvis verre for 3-4 år siden, og har gjort at Irene har hatt litt vansker med å gå i ulent terreng og med å se skispor i snøen. I fjor vinter da hun begynte med MicroStim-behandlinger gikk hun mye på ski, og en dag merket hun at hun kunne se konturene og sporene i snøen igjen – noe hun bare hadde gjettet før. Tidligere så hun bare flate mønstre uten dybde. Nå begynte hun å se dybde igjen, og fra sommeren 2021 har hun gått i ulent terreng uten vansker med å se hvor hun tråkker.
Fått tilbake elastisitet i linsen
Etter et halvt år sluttet Irene med akupunktur og bestemte seg for å kjøpe MicroStim-apparatet selv. Sommeren 2021 begynte hun å bruke apparatet daglig, både morgen og kveld.

− Nå i det aller siste (september 2021) har jeg merket at jeg har fått tilbake elastisiteten i øyelinsene. Før har jeg måttet ha både langsynt- og nærsyntbrillene tilgjengelig når jeg skiftet mellom aktiviteter som å lese og å gå rundt. Nå i det siste har jeg begynt å lese uten briller med normal avstand. Jeg ser også skarpt på avstand – uten å måtte bruke briller. Det er ganske ekstremt dette som har skjedd i det siste 3-4 ukene. Dette skal ikke kunne skje etter at jeg har fått skiftet til kunstige linser etter grå stær operasjonen, sier Irene.
Nylig var Irene til sin øyelege for å ta synstest.
− Da kunne jeg for første gang i mitt liv lese alle bokstavene på bokstavtavlen, til og med den minste skriften på nederste linje, uten å måtte gjette. Jeg er veldig, veldig fornøyd med maskinen, legger hun til.
− Ville du anbefalt dette til andre, og i så fall til hvem?
− Jeg vil egentlig tro at alle kan få bedre syn av den maskinen. Jeg vil i alle fall anbefale den til folk som sliter fordi de får dårligere syn. Jeg tror alle har et potensial til å få bedre syn. For elastisiteten blir redusert med alderen, sier Irene.
At elastisiteten og dermed synet blir verre med alderen, er veldig vanlig – og uavhengig av øyesykdom. Det er derfor mange trenger lesebriller når de blir litt eldre (alderslangsynthet).
Opererte for grønn stær
For rundt 6 år siden tok også Irene en operasjon for grå stær, en annen netthinnesykdom som går ut på at du har litt «tåke» på linsen som gjør at du ser litt som i en «bomullsdott», slik Irene beskriver det.

− Etter operasjonen merket jeg hvor lite jeg faktisk kunne se på det ene øyet, for da forsvant «bomullsdotten» på det ene området. Det har blitt til svarte områder på det ene øyet. Før det visste jeg ikke hvor mye hvor syn jeg hadde mistet, sier hun.
Fargesynet har også blitt bedre etter behandlingen, forteller hun. Det er fortsatt ikke optimalt, for det er noen blå og grønne farger hun ikke ser forskjell på.
− Før jeg begynte på behandlingen var brunt og lilla vanskelig å skille, samt oransje og rosa. Dette har blitt mye bedre nå. Jeg ser mye mer forskjell på disse fargene, og jeg synes de svarte feltene også har blitt mindre, sier Irene, som maler mye og driver med kunst – også i jobben sin i Kirkens Bymisjons frivilligsentral på Ullern i Oslo.
Hva er grå stær?
Grønn stær (glaukom) er en øyesykdom som kan oppstå når trykket inne i øyet blir for høyt, noe som over tid kan skade nervetrådene i synsnerven. Når tilstrekkelig mange tråder er skadet, kan det oppstå blinde flekker og/eller innskrenkninger i synsfeltet. Ubehandlet kan man ende opp med «tunnellsyn» og blindhet. Tilstanden forekommer vanligvis på begge øyne, men den er ikke like langt fremskreden på de to øynene.
Hva er grå stær?
Grå stær er en sykdom der linsen i øyet mister sin klarhet og man får nedsatt syn eller «tåkesyn», både på avstand og på nært hold. Noen opplever at de ser bedre når lyset ikke er for sterkt. Årsaken er at pupillen er større i mørket, og en større del av linsen slipper da lysstrålene gjennom. Øyet som er angrepet, kan bli mer og mer nærsynt. Dobbeltsyn er ikke uvanlig.
(Kilde: nhi.no)
Les mer om MicroStim her:
Medium Digital
Vipps
Kortbetaling
Faktura- Fri tilgang til Medium +
- Tilgang til digitale magasiner
Medium Magasin
Vipps
Kortbetaling
Faktura- 6 utgaver i året
- Mediums årshoroshop inkludert
Medium Komplett
Vipps
Kortbetaling
Faktura- Fri tilgang til Medium +
- Tilgang til digitale magasiner
- 6 utgaver i året