Dagens kort 10. oktober – Den hengte mann
12 – Den hengte man
Stikkord: offer, utsettelse, pause.
Den norrøne guden og trollmannen Odin hang opp ned fra en gren i Yggdrasil med et spyd gjennom brystkassen i ni dager og ni netter i Urds brønn for å tilegne seg visdommen til runene. Runene ble aldri oppfunnet, men de m For å kunne tilegne seg visdommen som runene måtte han være tålmodig, trosse frykt og ofre både smerte og tid. Tross dette hang Odin der med den største ro og selvfølge. Denne roen ser man også illustrert i dette kortet. Til slutt godtok de mystiske og magiske runene Odins offer og viste seg for han. Senere viste Odin menneskene runene som har blitt brukt i både seid (trolldom, spådomskunst og besvergelse) og skaldskap (diktekunst).
Budskap: Den som venter på noe godt, venter ikke forgjeves.
Odin ofret seg selv for seg selv – for etter han kunne bruke runene kom stor visdom og kraft til han, som han senere skjenket menneskene. Dette er også budskapet til deg når du trekker dette kortet eller leser det i et større kortlegg. kortet står for en eller annen form for «offer», gjerne i form av utsettelser, planer blir endret eller avlyst. Dette er universets måte å hjelpe deg å komme inn på den rette stien, du trenger å erfare mer eller lære mer før du kan gå videre med dine planer og drømmer. Dette kan oppleves tungt, kjedelig eller skummelt når det foregår, men akkurat som Odin vil du bli belønnet for at du venter. Det er nemlig en tid for alt og du vil bli opplyst og vis av å vente denne gangen.

Kortene brukt heter Tarot – for den moderne heksa og er laget av Ragna Torheim (vår egen redaksjonsheks) med illustrasjoner av Julie Strømsnes. Dette er en helnorsk tarotkortstokk utgitt av Medium forlag. Du kan kjøpe kortstokken i vår nettbutikk.
Håper kortet gir deg glede og støtte!
– Ragna 🧙🏻♀️